Az életmód színpadon látjuk szeretettel Dr. Kiss Esztert, egy nagyon érdekes, sokakat érintő témával.
„Gasztroenterológus vagyok, képesített életmódorvos, a Magyar Egészségmegőrzési és Életmódorvostani Egyesület oszlopos tagja.
„puffadok”, „fáj a hasam” „ilyen-olyan, de semmiképpen sem normális a székletem” „ezt, meg azt nem tudom megemészteni” „szerintem refluxom van” „kiütéseim vannak” „a zsírmájjal mi a baj?” „most akkor soha többé nem ihatok tejet?” „régóta tudom, hogy epeköveim vannak, foglalkoznom kéne velük?” „az édesapám vastagbélrákban halt meg, félek, hogy én is öröklöm”
Éveken keresztül hallgattam ezeket a gyakori mondatokat és a megszokott, megtanult forgatókönyv szerint jártam el a kivizsgálás, kezelés során. A nap végén pedig elhessegettem azokat a vissza-visszatérő zavaró gondolataimat, miszerint ennek nem így kéne lennie, egyszerűen nem kéne ennyi betegnek lennie, ha a betegségek forrását, mint egy csapot, el lehetne zárni. Nade, mi a betegségek forrása? Talán a megelőzésre kéne nagyobb hangsúlyt fektetnem? Talán azzal kéne foglalkoznom, hogy ne úgy érezzem, hogy minden nap egy tűzoltás? A szülési szabadság során volt lehetőségem gondolkodni és távolabbról is rá- illetve visszatekinteni a kórházi mindennapokra. Rájöttem, a megoldás: AZ ÉLETMÓD. Hiába tanultunk róla az egyetemen valamicskét, komplexitásában, teljes jelentőségét csak az életmódorvosi vizsgára készülve értettem meg. Most már úgy gondolom, csak így, ezzel a szemlélettel van értelme munkálkodnom, hiszen akármi is az akut helyzet, ami orvoshoz irányítja a pácienst, hosszútávon az életmód lesz számára is a megoldás.
Ezért örülök és megtisztelő, hogy egy, a holisztikus szemléletre nyitott, kíváncsi hallgatósággal beszélhetjük át az életmód jelentőségét a leggyakoribb emésztőszervi panaszokkal és betegségekkel kapcsolatban.”